Üldhariduskoolide viienda kuni kaheksanda klassi õpilastele mõeldud päeva korraldaja, Pärnu Vanalinna põhikooli õpetaja Marje Vaan rääkis, et esmalt valiti välja esinema tulev ettevõtja ja seejärel otsustati kutsuda osalema kõik Pärnu linna põhikoolid. “Mõtlesime, et kui juba teisi ka kutsume, võiksime veel midagi ettevõtlikkusega seonduvat pakkuda,” rääkis Vaan, lisades, et nii korraldatigi veel teadmistevõistlus ja logokonkurss.
Noor ettevõtja Ülane Vilumets kõneles õpilastele oma ettevõtlustee algusest USAs raamatuid müües, töötamisest personalijuhina ja ettevõtjaks hakkamisest. Aga ka sellest, mida kujutab endast ettevõtja vastutus ja kuidas lahendada ettevõtja teele jäävaid raskeid ülesandeid.
Vilumetsa esinemise järel rääkisid Pärnu Kuninga põhikooli kaheksanda klassi õpilased Pärnu Postimehele, mis neile kuuldust enim meelde jäi. “Loeng andis mulle motivatsiooni, et kui midagi halvasti läheb, ei lase ma end sellest heidutada,” rääkis kaheksandik Andre Paimre. Ka Clen-Raith Uibole avaldas enim muljet see, kuidas Vilumets rõhutas, et raskuste ilmnedes ei tohi käsilevõetut pooleli jätta. “Tuleb lõpuni panna,” lisas Uibo.
Keidi Tasalainile jäi loengust meelde Vilumetsa näide, kuidas olukorras, kust üheksa inimest nimetavad sinu toodet või teenust halvaks, aitab unistada kümnes, kes sama asja maailma parimaks peab. “Inspireeris, et tuleb leida see üks positiivne üles,” ütles Tasalain.
Küsides, kelleks noored saada tahavad ja kas keegi plaanib ettevõtjaks hakata, vastas Paimre: “Programmeerijate palgast rääkides läksid küll kõrvad kikki.” Uibo tunnistas, et suundub tõenäoliselt just arvutitega seonduvat õppima. Paimre seevastu arvas, et temast võiks saada ettevõtja, sest kontoritöö ja Soome ehitama minemine teda ei kutsu.
“Ettevõtlikkusest ja ettevõtlusest on noortele vaja rääkida juba seetõttu, et see paneb neid tulevasele karjäärile mõtlema, oma tugevusi ja nõrkusi läbi mõtlema ja end arendama,” lausus Marje Vaan. Ettevõtlikkuse kaudu räägitakse elukestvast õppest ja sellest, et tänapäeval võibki inimesel olla mitu eriala ja neid kõiki läheb elus vaja. “Olen lõpuklassi juhataja ja mul on väga heade hinnetega õpilasi, kes tahavad minna kutsekooli ja õppida kõigepealt amet selgeks,” tõi Vaan näite.
Ettevõtlikkuse päeval osalesid Pärnu Vanalinna põhikooli, Pärnu Kuninga tänava põhikooli ning Rääma, Mai ja Ülejõe põhikooli õpilased. Ettevõtlikkuse päev tuleb taas tuleval aastal.