Maja tulvil häid mälestusi – kooli 115. ja põhikooli 45. aastapäev

Pärnu Vanalinna põhikool tähistas 16. veebruaril pidulikult maja avamise 115. ja põhikooli 45. aastapäeva.

Lause “Klassituba oli siginat-saginat täis” iseloomustas juba selle päeva hommikut, kui vilistlased said tutvuda vast renoveeritud hoonega ja külastada tunde, kohtuda oma õpetajate ja kunagiste kolleegidega või avastada, et midagi pole muutunud.

Õhtupoolikul koguneti uhkete lühtritega (seda mainis üks vilistlasigi) kooli aulasse kontsertaktusele “Maja täis häid mälestusi”. Kava oli üles ehitatud kohtumisena mälestuste alleel, kus ajarännak algas 1902. aastast, mil valmis Riia arhitekt August Reinbergi projekteeritud Pärnu linna esimene keskküttega maja, ja lõppes  tänapäevas. Reisisaatjateks muusikaõpetaja Egert Pull, kes luges ette vilistlaste meenutusi, ja huvijuht Marje Vaani kogutud fotoslaidid.

Selleõhtune mälestuste allee võis olla Nikolai tänav, mille ääres sai iga saalis istuja mõtiskleda, jõudes tütarlastekoolist Koidula gümnaasiumi ja põhikooli algaastatest tänapäeva. Sel puiesteel (tegelikult lavakujunduses) oli pink, millele õhtujuht kutsus igast ajastust kellegi oma kooliajast vestma.

Tütarlaste gümnaasiumi aega meenutas Evi Liiv, kellele veel praegugi toob muige näole aeg, kui samas majas õppisid poisid ja tüdrukud, ehkki eri vahetuses, ja koolipinki sai jätta romantilisi sõnumeid. Koidula kooli perioodi õhkkonnast vestis praegune õpetaja Malle Šalda, kes rõhutas tarkuse, viisakuse, mõistmise ja hoolivuse rolli oma kooliajal.

Õhtujuht Egert Pull luges ette Mark Soosaare meenutusi koolilehe ja -raadio loomisest ja Armas Kuldsepa töökasvatuse põhimõtteid, kus klassijuhataja elas oma klassiga samas töörütmis nii kolhoosipõllul kui kelgumäel. Vanalinna kooli ajast andis õhtujuht edasi Eda Käsperi meenutusi, aga laval mälestuste allee pingil tuletas toimunut kuulajate ees meelde Vaike Vaga. Hilisemad vilistlased olid saatnud lugusid, kus öises koolimajas otsiti majavaimu.

Jutuklippide vahel esinesid samast koolist kasvanud muusikud: lõõtsa saatel laulis Andreas Jürimäe, kitarri mängis Tiit Born, tšellopala esitas Martin Mänd, keda saatis klaveril õpetaja Anne Uusna, duetina mängisid-laulsid Reimo Kiisk ja Sander Haugas. Esinemised lõpetas ansambel Kõu, kelle koosseisu kuuluv Aivar Vormangi on Vanalinna kooli kasvandik.

Direktor Pille Tahker tänas kokkutulnuid. Häid sõnu olid tooma tulnud Pärnu abilinnapea Marko Šorin, volikogu hariduskomisjoni esimees Varje Tipp ja Pärnu linna direktorite ühenduse esindaja Kristel Kallau. Kõnedes tänati nii ilusa kontserdi kui kooli vaimu tunda andmise eest, aga kiideti ka koolijuhi visadust, mis võimaldab meil praegu seda uhket renoveeritud maja näha-külastada ja linnapildis nii uhke ehitise üle rõõmustada.

Lõpuks kogunesid lavale praegused õpetajad, et koos publikuga laulda kooli hümni “Tark maja”. Konferansjee tänas tulnuid ja kutsus vilistlasi Bum-Bumi järelpeole, kus esinejaiks samuti Vanalinna koolis käinud Jüri Vlassov ja Mihkel Smeljanski.

Pidustusi on taas oodata viie aasta pärast.

õpetaja Mare Hallop

Loe artiklit ajalehest Pärnu Postimees