Rahatarkuse päev koolis



Rahatarkuse päev  koolis.
Koolis toimus Pangaliidu poolt korraldatud Rahatarkuse päev. Pangatöötaja Tiina Ormisson jagas 9. klassi õpilastele finantsalaseid teadmisi ja kogemusi.
Miks mindi õpetajateks just üheksandikele, sellele on ka selgitus ja põhjus – see on aeg, millal valitakse, kas minna edasi õppima gümnaasiumisse või erialaigal juhul tuleb teha elus oluline otsus ja hakata oma isiklikku eelarvet planeerima. Ema-isa toetus nõuandjana võib jääda väiksemaks.
Tunni pikkuseks oli 45 minutit ja tunni soovitusliku õppematerjali aitas koostada Pangaliidu finantshariduse toimkond, eesotsas SEB eraisikute suuna arendusjuhi Triin Messimasega.
Noored vastasid algatuseks viktoriiniküsimustele: „Kui palju on Eestis kirjaoskajaid?“; „Kui palju on Eestis finantskirjaoskajaid?“ ning „Kuidas hindad oma finantskirjaoskust ja rahateadmisi?“. Järgnesid küsimused: „Kui palju kulub õppeaasta jooksul raha limonaadi peale (70 eurosenti pudel), kui seda juua alati pärast trenni, mis toimub regulaarselt 3 korda nädalas (kokku 36 nädalat)?“ ja „Kui suur on Eestis keskmine ühe kuu sissetulek, mille töötaja kätte saab?“. Lõpuks tuli koos välja selgitada, milline variant võiks olla kõige sobivam, kui perega otsustatakse osta iPad, mis maksab 400 eurot ja sissetulekust saaks iga kuu kõrvale panna 50 eurot. Kas võtta järelmaks, kiirlaen või koguda?
Tunni teises osas koostati näidispere (ema-isa ja 2 last) eelarve. Tunni lõpus anti noortele ülevaade ka peamiste laenu- ning säästu- ja investeerimistoodete erinevustest.